yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,
,

Arabalar Hakkında Hakikat Sanılan 10 Yanlışa Işık Tutuyoruz: Bunlara İnanmaktan İvedilikle Vazgeçin!

Otomobiller, çağdaş hayatın temel bir unsuru hâline gelmiştir. Ancak bu teknolojik mükemmeller hakkında dolaşan pek çok yanlış bilgi mevcuttur ve insanların araçlarla ilgili gerçekleri tam olarak anlamalarını engelleyebilir. Hatta birtakım durumlarda, kullanıcıların araçlarına zarar vermesine neden olabilir.

Aslında bu inanışların birden fazla geçmişten gelmektedir. Teknolojinin gelişimi sayesinde ortadan kalkan bu bilgiler hâlâ doğru olarak değerlendirilmeye devam ediyor. Bu içeriğimizle birlikte kafa karışıklıklarını ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. Hazırsanız başlıyoruz.

1. Klima kullanımı her vakit yakıt tüketimini artırır. (Yanlış)

Modern arabalardaki klima sistemleri, eskisine nazaran daha verimli hâle gelmiştir. Ayrıca yüksek süratlerde pencereleri açık tutmak, aracın aerodinamik direncini artırarak daha fazla yakıt tüketimine neden olabilir. Bu nedenle, klima kullanmak genellikle daha fazla yakıt tasarrufu sağlayan bir seçenek olabilir, bilhassa de yüksek süratlerde seyahat ederken. 

Ancak düşük süratlerde ve kent içi kullanımlarda pencereleri açık tutmak, aracın daha az aerodinamik dirence sahip olması nedeniyle daha tasarruflu bir seçenek olacaktır.

2. Motor ısınana kadar beklemek gerekir. (Yanlış)

Soğuk hava şartlarında aracın motorunu ısıtmak için uzun mühlet beklemek gerekmez. Çağdaş araçlar, hareket etmeye başladıklarında daha süratli bir formda ısınabilirler. Uzun müddet beklemek, yalnızca yakıt israfına neden olacaktır. Ancak bu, aracı çalıştırdığınız an çabucak hareket etmeniz gerektiği manasına gelmez.

Aslında aracın motorunu sürtünmeden koruyan temel faktör yağdır. Araç beklediği süreçte yağ, motorun alt kısmına süzülür. Aracı çalıştırdığınızda ise yağ kanallarından geçerek motorun gerekli yağlanmasını sağlar. Aracın kullanılmaya hazır hâle gelmesi için 15-30 saniye beklemeniz, motorun sıhhatini önemli manada koruyacak ve performansını artıracaktır.

3. ABS devreye girdiğinde araç daha kısa uzaklıkta durur. (Yanlış)

ABS’nin asıl amacı, aracı daha kısa aralıkta durdurmak değil; ani fren durumlarında tekerleklerin kilitlenmesini engellemek ve fren sırasında hareket yapabilmesine imkan tanımaktır. Örneğin, sol şeritte seyreden bir araç olarak önümüzdeki trafik ansızın durduğunda ve sağ şeride geçmemiz gerektiğinde, ABS olmadığı bir durumda ani fren yaparsak tekerlekler kilitlenebilir ve direksiyonu sağa çevirmemize karşın araç düz gitmeye devam eder.

ABS’nin temel vazifesi, bu çeşit durumları engelleyerek sürücüye daha fazla denetim sağlamaktır.

4. Lastik basıncının düşük olması aracın yol tutuşunu artırır. (Yanlış)

Lastik basıncının düşük olması, lastiklerin yuvarlanma direncini arttırarak yakıt tüketimini arttırır, fren performansını azaltır, lastiğin yanaklarını aşındırır ve virajlarda stabiliteyi düşürerek yol tutuşunu olumsuz tesirler; bu da sürücü güvenliğini risk altına sokar.

Bu nedenle, lastik basıncının düzenli olarak denetim edilmesi ve uygun ayarlamaların yapılması sürüş güvenliği için değerlidir. Yanlışsız lastik basıncını aracınızın kitapçığında, sürücü kapısının ortasında yahut depo kapağında bulabilirsiniz. Ayrıca, lastik basınçlarını araç soğukken denetim etmek, hakikat sonuçlar almak açısından önem taşır

5. Motoru su ile yıkamak zararsızdır. (Yanlış)

Motoru su ile yıkamak, yanlış bir uygulama olup potansiyel riskleri beraberinde getirir. Bu süreç sırasında su, motor bölmesindeki elektrik kontaklarına ve hassas bileşenlere ziyan verebilir, bu da elektrik arızalarına yol açar. Motor yıkama sırasında kullanılan yüksek basınçlı su, soğutma sistemindeki hortumlara ziyan verebilir yahut hava filtresi üzere bir bileşenin su alması aracın motoruna önemli hasar verebilir.

Bu nedenle, motor paklığı gereksinimi durumunda profesyonel oto yıkama servislerinden yardım almak, riskleri minimize etmek ve motorun uzun ömürlü ve sağlıklı kalmasını sağlamak için daha yanlışsız bir tercih olacaktır.

6. Antifriz yalnızca kışın kullanılmalıdır. (Yanlış)

Antifrizin yalnızca kış aylarında kullanılması gerektiği yanlış bir inanıştır. Antifriz, yalnızca suyun donmasını engellemekle kalmaz, birebir vakitte motorun yaz aylarında aşırı ısınmasını önler, pas ve korozyon oluşumunu azaltır, kaynama derecesini yükseltir.

Bu nedenle, antifriz her mevsim kullanılmalıdır. Araç üreticisinin teklifleri doğrultusunda uygun antifriz kullanımı ve sistemli soğutma sistemi denetimi, motorun uzun ömürlü ve inançlı bir halde çalışmasını sağlar.

7. Vites boşta giderken araç yakıt tüketmez. (Yanlış)

Yolda ilerlerken aracın boşta olması, tasarruftan çok ziyana yol açabilir. Vites boşa alındığında, aracın şanzıman ile motor teması devre dışı kalır. Pistonlar kısa bir müddet boyunca hareket etmeye devam eder, fakat zaman suratları motorun rölanti bölümüne eşitlendiğinde, araç çalışır hâlde kalabilmek için yakıt göndermeye başlar.

Ayrıca aracı yokuş aşağı giderken boşa alırsanız, aracınız denetimsiz bir formda hızlanabilir ve yakıt tüketimi artabilir. Bu nedenle, tasarruf emeliyle güvenliği riske atıp birebir vakitte yakıt sarfiyatına sebep olan bu yanılgıyı kesinlikle yapmamanızı öneriyoruz.

8. Araç bakımını yalnızca kilometresine göre yapmak kafidir. (Yanlış)

Araç alım sürecinde ekseriyetle aracın kitapçıklarını sormamıza karşın, birçoğumuz bu bilgileri açıp okuma zahmetine katlanmıyoruz. Araçlarımızın nizamlı periyodik bakımlarının yanı sıra ağır bakımlarının da hem kilometre hem de yıla nazaran yapılması kıymetlidir. Örneğin, periyodik bakım aralığı 1 yıl yahut 10.000 km olabilir; ancak bu, 1 yıl içinde 5.000 kilometre yapmışsanız bile, bir sonraki periyodik bakımı yaptırmanız gerektiği manasına gelir.

Bunun sebebi, araçta kullanılan tüm kesimlerin makul bir ömre sahip olmasıdır. Kullandığınız yağın ömrü, bir yıl boyunca 5.000 km gidilmiş olsa bile azalacaktır ve esirgeyici özelliklerini kaybedecektir. Birebir durum ağır bakımlar için de geçerlidir. Örneğin, triger kayışınızın değiştirilmesi gereken aralık kitapçıkta 90.000 kilometre yahut 5 yıl olarak belirtilmişse, 5 yıl içinde 20.000 kilometre yapmış olsanız bile bu değişikliği yapmanız kıymetlidir.

9. Fırça ile otomobil yıkamak zararsızdır. (Yanlış)

Hemen çabucak her araç sahibinin düştüğü temel kusurlardan biri, aracını yıkarken fırça kullanmaktır. Genel olarak yaygın olan bu fikir, aracın fırça ile daha âlâ bir halde temizlenebileceğinin sanılmasından kaynaklanır. Ancak fırça kullanmak, aracın boyasına ziyan vererek çiziklere neden olabilir. Araç yıkanırken fırça yerine sünger yahut yıkama eldiveni üzere eserler kullanılmalıdır.

Ayrıca kirli bir aracın aerodinamik performansının düşebileceğini unutmamak değerlidir. Dolayısıyla aracınızı pak tutmak hem estetik hem de yakıt tüketimi açısından kıymetlidir.

10. Otomobillerde yedek yakıt deposu var. (Yanlış)

Aracınızla yakıt istasyonuna vardığınızda ve pompacıya depoyu doldurmasını söylediğinizde, neredeyse tüm pompacılardan “Yedek depoyu doldurayım mı?” cümlesini duyarsınız. Pekala, nedir bu yedek depo?

Hiçbir seri üretim otomobil markası, akaryakıt yahut dizel araçlarına yedek yakıt deposu koymaz. Araçların yakıt tanklarını daha fazla yakıt alınması için zorlamak, uyanık yakıt istasyonu sahiplerinin daha çok yakıt satma eforundan diğer bir şey değildir.

Bu nedenle, yakıt pompası otomatik olarak durduktan sonra araca yakıt eklemeye devam etmek epey yanlış bir harekettir. Zira eklenen yakıt, olağan yakıt deposuna değil harici yakıt deposu olan genleşme tankına yapılır. 

Bu, katiyen yedek depo değildir. Hedefi, yakıt alınması sırasında yakıt tankında oluşacak basıncın rahatça dışarı çıkması ve yakıt tankını basınçtan korumaktır. Genleşme tankı, değerli bir güvenlik tedbiri olup, yanlış kullanımından kaçınılmalıdır.

Listemizin sonuna geldik. Pekala, siz bunlardan kaç adedini yanlış biliyordunuz?

Kaynaklar: Wikipedia 1, 2, Toyota 1, 2, 3

Otomobillerle ilgili bilgilendirici öteki içeriklerimiz:

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Gür Sesiyle Ortalığı İnletecek “Son Dodge Challenger” Banttan İndi: Kulaklarımızı Şenlendiren O Motorlar Artık Elektrikli Olacak

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.