yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,
,

Bakan Çavuşoğlu: Türkiye Yüzyılı’nda daha adil bir dünya sistemi için var gücümüzle çalışacağız

Cumhuriyet’in 100. Yılı Aktiflikleri kapsamında, Dışişleri Bakanlığı’nın kuruluşundan bu yana geçen sürecin ele alındığı, Türk diplomasisinin bugünkü kurumsal yapılanmasını ve geleceğe dair vizyonunu da tartışmak maksadıyla “Cumhuriyet’in 100. Yılında Türk Dışişleri: Asırların Diplomasi Birikimi” başlıklı sempozyum düzenlendi. İstanbul Üniversitesi mesken sahipliğinde gerçekleşen, yarın da devam edecek olan sempozyuma Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da katıldı. 

Programda Çavuşoğlu’nun yanı sıra Büyükelçi Rauf Engin Soysal, Atatürk Kültür, Lisan ve Tarih Yüksek Kurumu Lideri Prof. Dr. Yüksel Özgen, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Türk Tarih Kurumu Lideri Prof. Dr. Birol Çetin, yurt içinden ve dışından alanında uzman akademisyen ve diplomatlar yer aldı.  

500’üncü yıl dönümü bizim için bir meşale

Bakan Çavuşoğlu, “Gurur yılı, 6 Şubat’ta yaşadığımız tarihimizin en yıkıcı afetiyle bir hüzün yılı da oldu. Dünyanın ulusal gelirine nazaran en hayırsever milleti ve en fazla kalkınma yardımı yapan 3 ülkesinden birisi olarak, eşi gibisi görülmemiş bir milletlerarası dayanak ve muhabbet gördük. İşte bu dayanışma diplomasisi, teşebbüsçü, insani, müşfik ve tesirli dış siyasetimizin bir sonucudur. Esasen diplomasimiz, binlerce yıllık devlet geleneğini vaktin ruhuyla yoğuran, vizyoner bir tutumdur. Dışişleri Bakanlığı olarak temellerimiz, Reisülküttaplığa dayanıyor. Bugünkü değerli bildirilerde bu tarihi art plan detaylı bir halde ele alınacak.  Aslında 500’üncü yıldönümü, bizim için bir sembol, bir meşale. Binlerce yıllık tarihinde 16 büyük imparatorluk kurmuş Türk milletinin diplomasi deneyimi elbette çok daha eskilere dayanır. Yazılı kaynaklarımız da diplomasinin ulusal kimliğimizin bir modülü olduğunu gösterir” dedi.

Miras ve birikim Türk diplomasisinin dünyada hürmet uyandıran gücünün temellerinden biridir

Bakan Çavuşoğlu, “Türk’ün olduğu her yerde devlet, devletin olduğu her yerde diplomasi var. Zira Türk demek, tarih demektir. Tıpkı vakitte, kadim medeniyetlere mesken sahipliği yapmış Anadolu, diplomasinin doğumuna da şahitlik etti. Tarihteki yazılı birinci barış mutabakatı olan 2300 yıllık Kadeş de bu topraklarda imzalandı. Buraya yarım saat yürüyüş uzaklığında bulunan Arkeoloji Müzemizde sergileniyor. Bir örneği ise New York’ta Birleşmiş Milletler binasında. Bu eşsiz miras ve birikim, günümüzde Türk diplomasisinin dünyada hürmet uyandıran kabiliyet ve gücünün de en kıymetli temellerinden biridir. Bugün 260 temsilciliğiyle dünyanın en geniş beş diplomatik ağından birisine sahip, vatandaşına, soydaşına dünyanın her yerinde en geniş hizmeti, en süratli biçimde verebilen, gelecek okumalarında ve konsolosluk hizmetlerinde yapay zeka üzere yenilikçi teknolojilerden yararlanan, birinci bayan diplomatımız Adile Ayda’nın izini takip eden, 79 bayan Büyükelçi ve yüzde 43 bayan genel müdür oranıyla, bu alanda dünyada öncü ülkeler ortasında yer alan bir bakanlığız. Hariciye tarihimizin içeride ve dışarıda her geçen gün artan bir ilgiyle izlenmesinin nedeni de budur. İşte hem bu tarihi birikimi idrak etmek, hem de bu ağır ilgiyi karşılayabilmek için geniş yelpazede faaliyetler hazırladık” tabirlerini kullandı. 

Türk diplomatı şehit verdi fakat lakin hizmetten asla geri durmadı

Hariciye Teşkilatının tarihinde Türkiye’nin gelişimine taraf vermiş birçok kıymetli ismin olduğuna dikkat çeken Bakan Çavuşoğlu, “Dünya diplomasi tarihine geçen Büyükelçiler yetiştirmiş olan kurumumuz, birebir vakitte, güvenlik güçlerimizden sonra en fazla şehit veren teşkilattır.  Demokrasi şehidimiz Fatin Rüştü Zorlu’yu, Bütün diplomasi şehitlerimizi ve zelzele felaketinde kaybettiğimiz Hatay Temsilcimiz Büyükelçi İhtilal Öztürk ile memurumuz Gökhan Aytaç’ı rahmetle anıyorum. Türk diplomatı ASALA,17 Kasım ve PKK üzere alçak terör örgütlerinin akınlarında ailesini, mesai arkadaşını şehit verdi. Lakin devlete ve millete hizmetten asla geri durmadı. Merhum Lizbon Maslahatgüzarımız Yurtsev Mıhçıoğlu’nu örnek vermek isterim. Diplomasi derslerinde okutulması gerektiğini düşündüğüm raporun şu son cümlesi, Türk diplomatının adeta bir tarifidir; ‘Vazifeme devam ediyorum’” dedi. 

Erdemli bir global güç olarak Türkiye eksenini inşa edeceğiz

Bakan Çavuşoğlu, “Milletimizden ve tarihimizden aldığımız güçle vazifemize devam ediyoruz. Salgın periyodunda 100 binden fazla vatandaşımızın ülkemize dönüşünü sağlayarak, Ukrayna Savaşı’nda, soydaşlarımız dahil 18 binden fazla insanımızı tahliye ederek, zelzele felaketinde, depremzedelerimize, kurumlarımıza şahsen alanda omuz vererek vazifemize devam ediyoruz. Ukrayna’da barış için tek başımıza kalsak da çabalayarak, savaşın ortasında ön ayak olduğumuz İstanbul Tahıl Mutabakatıyla global besin krizini engelleyerek vazifemize devam ediyoruz. Ulu tarihimizi palavralarla karalamak isteyenlere layık oldukları karşılığı vererek, vazifemize devam ediyoruz. Kıbrıs’ta, Doğu Akdeniz’de, Ege’de hakkımızı hukukumuzu savunarak, Büyük Türk Dünyasını Türk Devletleri Teşkilatında birleştirerek, soydaşına, akraba topluluğuna, din kardeşine, dünyanın her neresinde olursa olsun sahip çıkarak vazifemize devam ediyoruz. Bakanlığımızın bütün meslek kümelerinden arkadaşlarımın gözlerinde bu görev şuurunu ve aşkını görüyorum. Böylesine esaslı bir kurumda bakan olmaktan ve dünyanın en ehil diplomatlarıyla çalışmaktan büyük gurur duyuyorum. İşte bu görev şuuru ile bütün kurum ve kuruluşlarımızla birlikte vazifemize devam edeceğiz. Türkiye Yüzyılında, Sayın Cumhurbaşkanımızın sözleriyle, daha adil bir dünya nizamı için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Akil, adil ve faziletli bir global güç olarak, Türkiye eksenini inşa edeceğiz” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bakan Soylu duyurdu: Kökünü kurutma operasyonunda 149 isim yakalandı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.