yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,
,

Bakan Soylu: Daha inançlı kentler oluşturacağız

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Devlet Üstün Fedakarlık Madalyası Tevcih Töreni’nde konuşan İçişleri Bakanı

Süleyman Soylu

, tarihin gördüğü en yıkıcı zelzelede insanlara umut olan, büyük fedakarlıkla ülke içinden ve yurt dışından gelerek çalışanların salonda olduğunu belirtti.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen zelzelelerde, bakanların ve bakan yardımcılarının, olayın birinci anından itibaren uyum ve hem yurt içi hem de yurt dışı tüm networklerin harekete geçirilmesi konusunda büyük adımlar attıklarını söyledi.

Depremin akabinde vilayetlerde çalışma yaparak sarsıntının tesirini tespit ettiklerini söz eden Soylu, tesirli bir uyumla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde çalıştıklarını söyledi.

Dünyanın en büyük sarsıntılarından biriyle karşı karşıya kalındığını belirten Soylu, “Buna sarsıntı demek sanki karşı karşıya kaldığımız süreci nasıl tanımlayabilir? Nasıl anlatabiliriz? Nasıl bunu ölçeklendirebiliriz? Sarsıntı bölgesinde 66 gün kalan bir arkadaşınız olarak bir tahlilini bulabilmiş değilim.” dedi.

“Her yerde afetzedelerimize sahip çıkıldı”

Depremden etkilenen bölgenin yaklaşık 120 bin kilometrekare alanı kapsadığını söz eden Soylu, şunları söyledi:

    “Birlikte çalıştığımız ve çalışmadığımız bütün bilim insanlarının ‘biz 3 fayın kırılmasına kadar kıymetlendirme ve çalışma yaptık. Burada 7 fayın birden kırıldığını daima bir arada şahit olduk ve gördük…’ Yaklaşık 14 milyon insanın etkilendiği, herkesin bir kaygıyı, endişeyi daima olarak yaşadığı, akabinde gelen her bir bağımsız sarsıntının tekrar o kaygıları hatırlattığı bir büyük afetle karşılaştık. Cenab-ı Allah o afeti duyup, afetzedelere elini uzatan herkesten razı olsun.”

Devletin tüm kapasitesiyle, sivil toplum örgütleriyle, birebir vakitte ülke dışından gelen arama kurtarma takımlarıyla yardım ve takviyelerle birlikte çok kısa müddet içinde bu sıkıntının üzerinde olabildiğini söyleyen Soylu, 26 bin 32 enkazda arama kurtarma çalışması yapıldığını belirtti.

Arama kurtarma çalışması yapılan enkazlarda, iklim koşullarına karşın herkesin elini taşın altına koyduğunu ve fedakarlık gösterdiğini söz eden Soylu, büyük bir çaba sergilendiğini söyledi.

Depremin üstünden 2,5 aylık bir mühlet geçtiğini belirten Soylu, “780 binin üzerindeki hem çadır kentler hem de müstakil çadırlarda yaşayan 3 milyon insanımız var. Yaklaşık 78 bin konteyner suramı yapıldı. Birinci günlerden itibaren okullarımız ve yurtlarımızla mümkün olduğunca barınabilecekleri her yerde afetzedelerimize sahip çıkıldı.” dedi.

“Bizim sorumluluklarımız içerisindeydi”

Binlerce hoca ve psikososyal grubun her noktaya giderek manevi rehberlik yaptığını söz eden Soylu, jandarma, polis ve askerlerin köyleri tarayarak yardıma muhtaçlığı olanlara ulaştığını söz etti.

Ramazan ayında günde 2 milyon şahsa iftar verildiği, 1,5 milyon ekmek üretildiği ve şimdiye kadar 300 milyon öğünün üzerinde yemek dağıtıldığı bilgisini veren Soylu, Sıhhat Bakanlığıyla birlikte köyler ve kentlerde sıhhat taraması gerçekleştirildiğini de söz etti.

Soylu, kentin ve köylerin yıkılan moralini yine ayağa kaldırmanın kıymetine değinerek, “Onlara siz yalnız değilsiniz, kimsesiz değilsiniz ve bizim daima onların yanında kalacağımızı hem sözlerimizle hem de fiiliyatta ortaya koymak, bizim sorumluluklarımız içerisindeydi.” dedi.

“Daha inançlı kentler oluşturacağız”

Afetten etkilenen kentleri ayağa kaldırmak için büyük çaba gösterdiklerini ve milletin elinden gelen bütün çabayı gösterdiğini belirten Soylu, şöyle konuştu:

“Törende birinci kere devletin nişanesini, bu onur madalyasını alacak değerli kardeşlerimiz, bir şeyin altını çizmek istiyorum. Tahminen ülkelerde birinci defa bu türlü merasim yapılıyor. Diğeri var mı bilmiyorum. Cumhurbaşkanımız yalnızca geçmişe değil, geleceğe ilişkin de burada rengi ne olursa olsun, hangi ülkeden gelirse gelsin, kimliği ne olursa olsun kendi ülkemizden ve öteki ülkelerden burada bulunan herkese bir şükran, bir onur kendi ailelerine ve geleceklerine bırakabilecekleri övünç madalyası vermektedir.

Bu övünç madalyası yalnızca orada ortaya konulan fedakarlıkların bir timsali değildir. Birebir vakitte insanlık lisanının ortak bir anlayışının sonucudur. Biz afetzedelerimizi, Cumhurbaşkanımızın söylediği üzere sıcak yuvalarına sokana kadar, kentlerini eskisinden daha hoş yapana kadar sporuyla, sanatıyla, kültürüyle, edebiyatıyla gelecek kuşaklarımıza hem daha güçlü hem daha sağlam hem daha sıcak, komşularının sesini daha rahat duyabilecek, yeniden okullardaki öğrencilerin çığlıklarını duyabilecek tıpkı vakitte esnafıyla yüz yüze geldiği vakit o travmalardan kurtulmuş daha inançlı kentler oluşturacağız.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Karamollaoğlu hastane okul cami köprü havalimanı üzere yatırımları ‘israf’ olarak niteledi

HIZLI YORUM YAP