yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,
,

Otomotivciler AB pazarı için direksiyonu ‘yeşil’ ve ‘dijital’e kıracak

Mart ayında 3,3 milyar dolarlık ihracat sayısıyla aylık bazda rekor kıran otomotiv dalının Sürdürülebilirlik Hareket Planını (OSEP) açıklandı. Altı başlık altında toplanan amaçlara ulaşmak için belirlenen müddet ise 5 yıl. OSEP, Uludağ Otomotiv Sanayisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) öncülüğünde TAYSAD ve OSD’nin katkılarıyla hazırlandı.

TİM Lideri Mustafa Gültepe, Türkiye’nin en büyük pazarı olan Avrupa Birliği’nin (AB), Yeşil Mutabakat dahilinde adımlarını hızlandırdığını söyledi. Gültepe, “Hem otomotiv hem de öbür kesimlerimiz ismine çok daha süratli hareket etmek zorundayız. İleri teknolojiye sahip olanlar rekabette bir adım önde olacak.

Dünya’da yer alan habere nazaran; AB, alternatifi olmayan büyük bir pazar. Dönüşüme seyirci kalma bahtımız yok. Yeşil dönüşümümüz kritik değer taşıyor” dedi. TİM Lideri Gültepe, dönüşüm sürecinde ortaya çıkacak maliyetler noktasında da finansman kaynaklarının devreye gireceğini kaydetti.

“Binlerce ihracatçıya rehber olacak”

OİB Lideri Baran Çelik de 550 bin kişilik istihdam gücü ve yüzde 15 oranındaki hisse ile ihracatın başkan bölümü olan otomotivin mart ayındaki rekorla kıymetli bir motivasyon kazandığını söyledi. Çelik, “Martta ihracatımız 3,3 milyar dolar ile aylık bazda tarihinin en yüksek ihracatına ulaştık.

Yılın birinci 3 ayındaki ihracatımız da yüzde 15 artışla 8,5 milyar dolar oldu. Yılın ikinci yarısında çip krizinin tesirlerinin daha da azalması ile tekrar tarihi bir rekora imza atarak 34 milyar dolarlık yılsonu gayemize ulaşacağımızı öngörüyoruz” dedi.

TİM’in Sürdürülebilirlik Hareket Planı gayeleri kapsamında hazırlanan ve İklim Değişikliği, Avrupa Yeşil Mutabakatı üzere değerli gayelere ahenk sağlamak için oluşturulan planın, aylar süren eforlar sonucu bölüm temsilcilerinin görüşleri de alınarak kapsayıcı ve amaç odaklı bir biçimde hazırlandığını söyledi. Çelik, “Otomotiv bölümünde faaliyet gösteren yaklaşık 8 bin ihracatçıya rehberlik edecek olan OSEP, sanayimize yol gösterecek ve gelecek amaçlarımıza katkı sunacak bir evrak niteliği taşıyor” diye konuştu.

Türkiye otomotiv sanayisinin yaklaşık yüzde 77 hissesi ile en büyük pazarı olan Avrupa’nın sürdürülebilir gelecek sağlayan bir mobilite çerçevesi geliştirmeye öncülük ettiğine dikkat çeken Çelik, “Fosil yakıtlı araçları süratle terk eden Avrupa ülkelerinde gaye, 2035 yılında tüm yeni araçların sıfır emisyonlu olarak satışa sunulması.

Türkiye otomotiv bölümünün rekabette ayakta kalabilmek için bu dönüşümün güçlü bir kesimi olması gerekiyor. En büyük pazarımız olan Avrupa’yı kaybetmemek ve rekabet gücümüzü korumak için yeni teknolojilere ve elektrikli araçlara yatırım yapmalıyız” dedi. Çelik, Türkiye’de hala elektrikli araçların pazar hissesinin yüzde 1 civarında olduğunu da kaydetti.

“AB’ye ayak uydurmak zorunluluk”

OSD Lideri Cengiz Eroldu da küresel otomotiv dalının dönüşüm içinde olduğunu kaydetti. Eroldu, “Otomotiv endüstrinin başarılı pozisyonunu korumak, rekabetçiliğini güçlendirmek ve bu dönüşüme ayak uydurmak değerli. En büyük pazarımız AB’deki gelişmelere ayak uydurmak bir tercih değil mecburilik. İkiz dönüşüm olarak tanımlanan yeşil ve dijital dönüşüm olarak isimlendirdiğimiz bu süreçte endüstrimiz çalışmalarına devam ediyor.

AB ‘2050 Karbon Nötr’ Türkiye ‘2053 Net Sıfır ve Yeşil Kalkınma’ gayelerini destekliyoruz” biçiminde konuştu. TAYSAD Lider Yardımcısı Berke Ercan ise “Plan, tüm paydaşlarla otomotiv kesiminin varlığını müdafaası, rekabetçiliğini geliştirmesi, tıpkı vakitte büyümesi ve ülkemize katkı sağlaması için hazırlandı.

Plan dahilinde dalımızın disiplin ve çalışma anlayışı açısından durum tespiti, hareket planı ve performans göstergeleri hazır. Bizlere bu planı uygulamak ve takip etmekten öbür yapacak bir şey kalmıyor. Bölümün gelişimi ve sürdürülebilirliği için bu planı harekete geçirmeliyiz” tabirlerini kullandı.

Otomotivin 5 yıllık sürdürülebilirlik planı

1-Farkındalık,

2-Mevcut Durum Tespiti,

3-Yeşil Dönüşüm için Finansa Erişim ve İş birlikleri,

4- Çevresel Tesirlerin Azaltılması ve Döngüsel İktisada Geçiş,

5-Çevreci Araçlar için Yeni Teknolojilere Geçiş

6-Sosyal Sürdürülebilirlik.

“İhracatçılar finansman krizi yaşamayacak”

TİM Lideri Mustafa Gültepe, Türk Ticaret Bankasının İhracatı Geliştirme AŞ (İGE AŞ) tarafından satın alınmasını kıymetlendirdi. Gültepe, “İhracatçıların kendi bankası olması için ihracatçı üzere düşünecek, ihracatçıyla yatıp ihracatçıyla kalkacak, onların projeleriyle ortak olacak ve onların yöneteceği banka için yola çıktık.

Önümüzdeki devirde ihracatçı finansman krizi yaşamayacak. Çok daha kolay ulaşabilecek. Bu kapsamda ihracatçıya çok büyük dayanak oluruz” dedi. Bankanın, mevduat toplayacağına işaret eden Gültepe, “Firmalarımız, kişisel ya da firma bazında kurumsal hesap açacak, ihracat bedellerini bu banka üzerinden çok rahat takip edebilecekler” dedi.

Gültepe ayrıyeten, Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların Türkiye’nin ihracat gayelerini değiştirmeyeceğini belirterek, yıl sonu için planlanan 256 milyar dolar ihracatı aşacaklarını kaydetti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Akaryakıt Neden Farklı Renklere ve Kokuya Sahip?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.